Minap a városvezetés, folytatva a már több éves hagyományt, a 2012-es év utolsó tanácsülésén, ajándékkal lepte meg a tanácsos kollegákat, köztük engem is. A tanácsteremben már az asztalon várt mindenkit egy falinaptár és egy jegyzetfüzet. Ezek olcsó és praktikus ajándékok, más években is kaptunk hasonlót. Mindkét naptárforma a polgármesteri hivatal égisze alatt jelent meg.
A meglepetés otthon ért, amikor jobban szemügyre vettem az ajándékot. Rögtön feltűnt egy lényeges különbség az előbbiekhez képest. Valahol, a történések homályában, eltűnt az utolsó magyar szó vagy felirat is ezen hasznos ajándékokról. Új vezetés új szelek? Vagy talán nem is olyan újak?
A falinaptár koncepciója a város építészeti történetét szeretné valamilyen szinten bemutatni, többnyire képeslapok segítségével. Jó ötletnek bizonyult, keverni a régi (divatosan ma „retro") képeslapokat az újakkal, bemutatva az időbeni változásokat.
Első ránézésre csak az tűnt fel, hogy valami nincs rendben ezekkel a képeslapokkal. Aztán beugrott. Feltételezésem igazolásáért utána is kerestem az interneten és láss csodát, többségüket meg is találtam. A régi képekről van szó.
Mint sejtettem, mindegyiken ott volt a kép címe, magyar nyelven. De gondos kezek, technikai eszközök igénybevételével, eltüntették ezeket a felesleges irományokat. Hogy miért, lehet találgatni.
Érdekessége még a dolognak, hogy egy pár képeslap eredetijén, a magyar felirat mellett ott volt a román nyelvű felirat is, utánnyomással (mint az inflációs időkben a felülpecsételt bélyegeken), szinte dupla nagyságú betűkkel. Valószínű, már akkor is követelmény volt, hogy mindennek, ami új, nagyobbnak kell látszania a réginél. Talán a paritás kedvéért, vagy csak figyelmetlenségből, ezek is eltűntek. Pedig ezek is a közös történelmünk részeit képezik.
Egy város múltjáról leginkább fontos épületei, templomai és szobrai vallanak és itt is hagy némi kívánnivalót ez a naptár. Hála Istennek, elég sok templom és szobor van Szatmárnémetiben, de a naptár alkotóinak, csak egyetlen templomot sikerült névvel beiktatni, aVasile Lucaciu sugárúton lévő ortodox katedrálist (ezt kétszer is) és két szobrot, a Lupaicát és Vasile Lucaciu szobrát. Igaz, az augusztusi hónapnál még szerepel a főtéri romai-katolikus székesegyház (oldalnézetből), megjelölés nélkül. Talán a Láncos templom (Kölcsey Ferenc szobrával) is megért volna egy misét, nem beszélve több, szintén régebbi templomról.
További érdekesség, hogy a nemzeti mellett a vallási kizárólagosság is tetten érhető még a románságon belül is, hiszen a görög katolikus katedrális (háttérben az ortodox katedrálissal) a felirat szerint az utóbbit ábrázolná.
Az új városvezetés azt ígérte, hogy mindenkit egyformán képvisel majd, de eddigi tetteivel mintha csak a címbe foglaltak első részét szeretné igazolni.
Nits János